Pogalewo

0
111
shrinkToFit

Odwiedzamy dziś łowisko Pogalewo, położone w województwie dolnośląskim, zaledwie trzydzieści kilometrów od Wrocławia. Okazją są zmiany, które ostatnio zaszły nad tą wodą – wpuszczono tu sporo ryb oraz odnowiono stanowiska.

 

Pogolewo, leżące w powiecie wołowskim, w gminie Brzeg Dolny, to cicha i malownicza okolica. Zbiornik, w otoczeniu lasów i łąk, sąsiaduje z dziką i nieuregulowaną rzeką Odrą. Jak czytamy na firmowej stronie internetowej, historia tego 3,5 hektarowego akwenu zaczyna się jeszcze przed II wojną światową – powstał on na skutek wydobycia gliny, które zostało zakończone ponad pięćdziesiąt lat temu. Od tego czasu zbiornik należał do PZW i był systematycznie zarybiany karpiem. W 2011 roku intensywne zarybienia rozpoczęli obecni właściciele.

Głębokość Pogolewa jest dość zróżnicowana i wynosi średnio około czterech metrów. W strefie przybrzeżnej, w okolicach trzcinowisk i wysepek to blisko półtora metra, na środku wody zaś ponad osiem metrów. Przepływowy charakter zbiornika daje jego mieszkańcom znakomite warunki do bytowania i przyrostów – największe pływające tu karpie i amury mają od 20 do 27 kg.

Mocno urozmaicona linia brzegowa sprzyja zasiadkom karpiowym. Do dyspozycji karpiarzy oddano pięć dwuosobowych stanowisk, wyposażonych w obszerne maty karpiowe oraz trójnogi do ważenia ryb. Jak podkreślają gospodarze, taka niewielka ilość stanowisk daje naprawdę sporo przestrzeni do obłowienia i gwarantuje łowiącym prawdziwe poczucie komfortu. Dodatkowo, zasięg każdego ze stanowisk został oznaczony na wodzie stałymi markerami. Na łowisku dozwolony jest połów na trzy wędki, jedynie z użyciem żyłki o średnicy minimum 0,35 mm jako linki głównej. Obowiązuje całkowity zakaz stosowania plecionki (jako linki głównej), a także przyponów strzałowych oraz leadcorów. Można za to korzystać ze środków pływających, w tym z pontonów.

Ostatnio na Łowisku Pogalewo zaszło wiele zmian. Do pływających tu ponad sześciuset ryb (w tym niemalże dwudziestu o masie przekraczającej dwadzieścia kilogramów), dopuszczono kolejne dwieście pięćdziesiąt sztuk – w zdecydowanej większości karpi – w tym dwa okazy „dwadzieścia plus”. Odnowiono też stanowiska, które teraz zostały urządzone są w stylu „angielskim”. Nowy regulamin oraz cennik wody znajdziecie na stronie internetowej www.lowiskopogalewo.pl Warto zajrzeć również na profil FB łowiska – umieszczane są tam wszystkie aktualne informacje.

Osoby, które zdecydują się wędkować nad Pogolewem, mogą liczyć na bardzo dobry dojazd do niemalże samej wody. W pierwszej kolejności poruszać będziemy się drogą asfaltową, a ostatni, trzystumetrowy odcinek to już droga polna, jednak starannie utwardzona gruzem i tłuczniem. Nie ma mowy o błocie, dziurach i tym podobnych „atrakcjach”. Co równie istotne, w niedalekim sąsiedztwie od łowiska działa dobrze zaopatrzony sklep wielobranżowy i restauracja, a w odległości pięciu kilometrów – duży hipermarket.

Na koniec pozostawiłem kwestię cen. Czy wędkowanie nad Pogolewem jest drogie? Nic z tych rzeczy – za dobową licencję zapłacicie 60 zł. Istnieje również możliwość wykupu rocznych karnetów w cenie 500 zł, jak jednak zaznaczają gospodarze, ich ilość jest mocno ograniczona. Potrzebujecie więcej informacji? Dzwońcie pod numer 793 017 245, a Adam Drelichowski odpowie na wszystkie pytania.

shrinkToFit