Nekielka

0
162
shrinkToFit

Od 2008 roku w miejscowości Nekielka (w województwie wielkopolskim) działa jedno z najlepszych w Polsce łowisk karpiowych. Prowadzony przez firmę Expert-Karp akwen znajduje się 30 km od Poznania i 20 km od Wrześni, tuż przy trasie Warszawa-Poznań.

 

Nekielka to osiemnastohektarowy zbiornik pożwirowy, częściowo otoczony lasem, o bardzo zróżnicowanym dnie oraz głębokościach (od 1 do 4 metrów), bogaty w faunę i florę. Na terenie łowiska wyznaczono dwadzieścia siedem dwuosobowych stanowisk karpiowych (oznaczonych numerami 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 13, 17, 19, 21, 23, 28, 30, 32, 33, 35, 37, 39, 40, 42, 44, 46, 47, 48). Są też parkingi oraz toalety. Na rok 2017 zaplanowano budowę pryszniców dla karpiarzy.

Łowisko czynne jest całodobowo – od 1 marca do 31 grudnia – jednak w chwili pojawienia się lodu, woda zostaje zamknięta na okres zimy. Nad całością pieczę sprawuje Straż Łowiska. Po akwenie można poruszać się środkami pływającymi i z nich sondować dno, stawiać markery, wywozić zestawy oraz holować ryby. Zbiornik powstał w 2003 roku i od tego czasu systematycznie zarybiany jest różnorodną rybą, a w szczególności karpiem, którego populacja jest tu bardzo duża. Obok cyprinusów w Nekielce pływają również dorodne płocie, wzdręgi, leszcze, karasie, okonie, liny, szczupaki, sandacze, węgorze, sumy, tołpygi i amury. Przed laty dno łowiska pokryte było sporą ilością podwodnej roślinności, co często skutecznie wykorzystywały wielkie karpie, które w trakcie holi wielokrotnie spinały się w gąszczu zielska. Jakiś czas temu podjęto prace, które skutecznie ograniczyły podwodną roślinność.

Praktycznie na każdym stanowisku można spodziewać się różnych głębokości wody, miejsc twardych, lekko mulistych i tych pokrytych niewielką ilością ziela oraz wielkich połaci czystego dna. Karpie penetrują niemalże każdy zakątek akwenu, dlatego nie ma tu miejsc zdecydowanie lepszych i gorszych. Wszędzie – zarówno w rejonie wysp, trzcinowisk, jak i na otwartej wodzie – można spodziewać się brań.

Nad Nekielką karpie najczęściej łowione są na kulki proteinowe o różnych zapachach, smakach i wielkościach – począwszy od klasycznej truskawki, wanilii i ananasa, na typowych „śmierdzielach” typu krab, kałamarnica, squid, czy sfermentowana krewetka kończąc. Całkiem dobre efekty karpiarze uzyskują również łowiąc na zwykłą kukurydzę, parzoną w różnego rodzaju aromatach i specyfikach.

Obecny rekord łowiska to karp o wadze 25,07 kg, jednak jak zapewniają właściciele Nekielki, nie jest to wcale największy cyprinus żyjący w akwenie. Pływa tam jeszcze kilkanaście karpi powyżej 20 kg oraz setki mniejszych ryb.

W 2008 roku na łowisku został nakręcony film „Na karpie cz. 4 z Przemkiem Mroczkiem”, znakomicie ukazujący urok oraz przepiękny krajobraz tego niezwykłego miejsca. Nad Nekielką regularnie organizowane są zawody karpiowe z cyklu Grand Prix i wiele innych.

Przyjazd nad wodę należy koniecznie poprzedzić rezerwacją stanowiska, która odbywa się drogą telefoniczną (pod numerem telefonu 503 066 667) bądź mailową (pod adresem krawczyk.marek@poczta.fm). Po więcej szczegółów odsyłamy Was na stronę internetową łowiska www.expert-karp.pl

tekst i foto: Expert-Karp

shrinkToFit