Łowisko Stary Staw

0
50
shrinkToFit

Łowisko Stary Staw znajduje się w Czarnym Piątkowie – w pobliżu Środy Wielkopolskiej – w odległości około 50 km na południowy wschód od Poznania.

 

To niewielka, niezwykle klimatyczna sześciohektarowa bardzo stara woda, w której żyje wiele wspaniałych dużych i dzikich karpi. Do dyspozycji karpiarzy oddano osiem wygodnych stanowisk. Dno stawu jest bardzo zróżnicowane – zarówno pod względem głębokości jak i struktury. Głębokość waha się między 0,5 a 4,8 metra. Niektóre miejsca porośnięte są podwodną roślinnością. Większość dna jest jednak twarda z niewielką ilością osadów dennych. W Starym Stawie żyje olbrzymia ilość ślimaków, których co roku przybywa. Ślimaki, ochotka oraz duża populacja raków stanowią główne źródło pokarmowe tutejszych karpi oraz wielu innych gatunków ryb. Karpie mają mnóstwo naturalnego pożywienia, a ich roczne przyrosty są wprost imponujące.

W 1986 roku Stary Staw przeszedł w prywatne ręce i od tego momentu przez ponad dwadzieścia pięć lat nie był udostępniany wędkarzom. Regularnie przeprowadzono natomiast kolejne zarybienia karpiem i amurem. Co niezwykłe i rzadko spotykane, wpuszczane tu ryby nigdy nie miały kontaktu z haczykami, dzięki czemu w spokoju i znakomitych naturalnych warunkach miały okazję rosnąć. Dopiero w 2012 roku, po raz pierwszy od blisko trzydziestu lat, nad Starym Stawem zagościło kilku karpiarzy. Złowili oni wtedy wiele pięknych, niebywale silnych i walecznych karpi oraz amurów. Największe okazy tamtej wyprawy ważyły po ponad 16 kilogramów. Dziś w Starym Stawie pływają sztuki, których waga grubo przekracza 20 kg, a zatem łowisko ma ogromny potencjał.

Stary Staw możemy odwiedzać od początku marca do końca grudnia. Łowimy tu na dwie wędki, ale istnieje opcja wykupu pozwolenia na trzeci kij. Ze względu na wielkość wody nie skorzystamy z łódki lub pontonu, ale bez żadnego problemu użyjemy zdalnie sterowanych modeli do wywożenia zanęt i przynęt. Jak na każdej tego typu wodzie niezbędna jest mata karpiowa, duży podbierak oraz środek dezynfekujący rany po haczykach.

Szefostwo Starego Stawu bardzo dba o swoich gości i zapewnia im spory komfort wędkowania. Są prysznice oraz WC. Za niewielką opłatą możemy zamówić na stanowisko śniadania, obiady i kolacje oraz drobne przekąski. Apropos opłat – za dobę wędkowania od poniedziałku do środy zapłacimy 60 zł, od czwartku do niedzieli koszt wzrasta do 80 zł. Dopłata za trzecią wędkę wynosi 15 zł za dobę. Jeśli na stanowisku łowić będą dwie osoby – koszt licencji jest nieco niższy. Wszystkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej łowiska www.starystaw.pl oraz pod numerem telefonu 888 540 235.

shrinkToFit