Rudy

0
19
SONY DSC
shrinkToFit

Zabieram Was dziś w dolinę Baryczy, do Rudy Żmigrodzkiej, w województwie dolnośląskim. To właśnie tam od zeszłego roku, w odległości zaledwie 50 km od Wrocławia, funkcjonuje nowa, wspaniała woda karpiowa. Mam na myśli łowisko Rudy, o imponującej powierzchni ponad 100 hektarów.

Invalid Displayed Gallery

Dolina Baryczy to niezwykłe miejsce na karpiowej mapie Polski. Tradycja hodowli cyprinusów sięga tu 800 lat wstecz, a jej początek przypada na XIII wiek – z tego właśnie okresu pochodzą pierwsze zapiski o stawach budowanych przez Cystersów. Otoczony kompleksem leśnym, pełnym dzikiego ptactwa i zwierzyny ponad 300-letni staw, który został odtworzony w latach 80-tych XX wieku – to właśnie w skrócie łowisko Rudy.
W tym niezwykle klimatycznym zbiorniku pływają obecnie karpie w przedziale od 4 do ponad 20 kg, sporo amurów, a także potężne sumy. Woda sukcesywnie dorybiana jest dużymi rybami i jeśli tempo rozwoju zostanie utrzymane, jestem przekonany, iż już wkrótce Rudy ma szansę dołączyć do czołówki najlepszych łowisk w Polsce.

Sezon 2014 zaczął się tu zresztą znakomicie. Podczas kwietniowego tygodnia aż trzykrotnie pobijano rekord łowiska, który wynosił dotąd 15,50 kg. Obecnie największy wyholowany karp to już sztuka o wadze 20,10 kg. Spory potencjał Rudego nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem – rok temu, podczas Pierwszych Zawodów Karpiowych o Puchar Stawów Milickich 9 dwuosobowych drużyn w ciągu zaledwie 2 dni złowiło w sumie 102 karpie o łącznej wadze ponad 700 kg, z czego największy okaz ważył ponad 15 kg. Jak zgodnie podkreślają Ci, którzy mieli już okazję tu wędkować, milickie karpie są niezwykle waleczne i bardzo rzadko zdarza się, aby ktoś wyjechał znad Rudego o przysłowiowym kiju.

Łowisko ma w miarę stałą głębokość, wahającą się w przedziale od 1,30 m do 1,60 m. Szczególnie interesujący dla karpiarzy może okazać się głęboki na ponad 2,5 metra podwodny rów, ciągnący się w odległości około 100 metrów od brzegu na linii pierwszych kilku stanowisk. To właśnie tam bardzo często grupują się ryby, chociaż – jak podkreślają gospodarze – także i na innych stanowiskach regularnie osiągane są bardzo dobre wyniki. Dno Rudego jest raczej muliste, miejscami przechodzi w twarde place.

Na łowisku obowiązuje stara, dobra klasyka karpiowa – łowimy zatem przez całą dobę, jedynie z rzutu, przy użyciu maksymalnie trzech wędek, zawsze z użyciem metody włosowej. Wywózka dozwolona jest jedynie przy użyciu łódek zdalnie sterowanych. W sumie do dyspozycji karpiarzy oddano 60 stanowisk, rozlokowanych na wszystkich brzegach zbiornika. Koszt dobowej zasiadki to 50 zł. Przed przyjazdem warto zarezerwować interesujące nas stanowisko – można to zrobić telefonicznie 728 418 761 bądź drogą mailową lowiskorudy@stawymilickie.pl

tekst: Mariusz Kapuściński, zdjęcia: Stawy Milickie

Artykuł pochodzi z Karpmanii nr 2/2014

shrinkToFit